Czym jest coaching?

 

Przez bardzo długi czas psychologia najwięcej uwagi poświęcała różnego rodzaju zaburzeniom i deficytom. Jej praktyczna odsłona – psychoterapia – koncentruje się na zmniejszaniu ludzkiego cierpienia i pomocy tym, których dotknęły trudne doświadczenia. Jest to oczywiście niezwykle istotne, jednak pomijanie pozytywnej strony człowieka było wielką stratą. Na szczęście, w ostatnich latach możemy obserwować coraz większe zainteresowanie psychologii tym, co w nas piękne, szlachetne i mocne, naszą kreatywnością i zdolnością do pokonywania przeciwności losu oraz zdolnością do tworzenia wartościowych i głębokich relacji z innymi. Nareszcie psycholodzy odkrywają i doceniają wartość i adaptacyjne znaczenie pozytywnych emocji, w tym radości czy miłości. Dzięki temu dysponujemy dzisiaj wieloma metodami, które nie tyle pragną naprawić lub uzdrowić człowieka, co pomóc mu odkryć i wzmocnić wszystko to, co w nim dobre i piękne. Jedną z najważniejszych metod tego typu jest coaching.


``Coaching jest partnerską współpracą z klientami w prowokującym do myślenia i kreatywnym procesie,
który inspiruje ich do maksymalizacji swojego osobistego i zawodowego potencjału``
International Coach Federation

W praktyce polega to na tym, że siadamy sobie razem przy herbacie lub kawie i rozmawiamy. Mówisz o celu, jaki chcesz osiągnąć, lub o problemie, z jakim się borykasz, i wspólnie zastanawiamy się nad sposobem dojścia do najlepszego możliwego rozwiązania. Możesz spodziewać się wielu dobrych i interesujących pytań z mojej strony (w tym takich, których jeszcze nikt nigdy Ci nie zadał), a wszystkie one mają Ci służyć, czyli rozwijać i przybliżać Cię do Twojego upragnionego celu. Korzystamy także z różnych narzędzi i modeli, intensywnie się zastanawiamy, planujemy, rysujemy, wyliczamy, ćwiczymy, wygłupiamy się i nieraz wybuchamy śmiechem. W czasie sesji lubię robić notatki, ponieważ moi klienci cieszą się, gdy na koniec dostają do ręki spisane najważniejsze pomysły i wnioski ze spotkania. W optymalnej dla klienta sytuacji coaching to pewien proces, a więc seria spotkań, ale umawiam się też na pojedyncze sesje coachingu. Wszystko zależy od Twoich potrzeb – one są dla mnie najważniejsze.

Kiedy już masz wyobrażenie, czym coaching jest, zastanówmy się jeszcze nad tym, kiedy warto z niego skorzystać. Poniżej znajduje się lista przykładowych sytuacji, w których warto przyjść na coaching, choć pamiętaj, że nie wyczerpuje ona wszystkich motywacji, z jakimi spotykam się u swoich klientów.

1. Gdy chcesz osiągnąć ważny cel

Jeśli masz przed sobą jakieś ważne wyzwanie, któremu chcesz sprostać, lub gdy chcesz osiągnąć jakiś ważny dla Ciebie cel – czy to w pracy czy w życiu prywatnym – warto wtedy skorzystać ze wsparcia coacha, który pomoże Ci ten cel dokładnie zdefiniować, zaplanować konkretne działania i jak najskuteczniej, krok po kroku je przeprowadzić.

2. Gdy nie chcesz odkładać marzeń na potem

Coaching to podjęcie świadomej odpowiedzialności za siebie, swoje życie i plany. Jest zaprojektowany z myślą o tych, którzy chcą realizować swoje marzenia zamiast nieustannie odkładać je na później. Jeśli nie chcesz, aby czas przepływał‚ Ci przez palce, skorzystaj z coachingu, który pomoże Ci stać się kowalem własnego losu.

3. Gdy przechodzisz jakiegoś rodzaju kryzys

Coaching może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które przechodzą różnego rodzaju kryzysy. Pomaga on uniknąć zatrzymania się w martwym punkcie kryzysu i rozwiązać go w sposób konstruktywny, dzięki czemu trudny moment życia okazuje się czasem intensywnej zmiany i wzrastania.

4. Gdy pragniesz zmian

Każdy proces coachingu jest tak zaprojektowany, aby przeprowadzić klienta przez proces zmiany sposobu myślenia i przekonań, nawyków i przyzwyczajeń, sposobów i strategii działania, etc. Dlatego też coach często towarzyszy osobom, które świadomie wprowadzają lub przechodzą ważne zmiany w swoim życiu, np. chcą zmienić pracę, stają przed wyborem kierunku studiów, awansują w firmie, czy po prostu chcą zdrowiej się odżywiać i lepiej funkcjonować na co dzień. Coach pomoże Ci utrzymać motywację i nie wypaść z obranego przez Ciebie kursu.

5. Gdy potrzebujesz złapać równowagę

Kwestia dobrego zarządzania czasem to popularny temat sesji coachingowych. Razem z coachem możesz przyjrzeć się swoim dotychczasowym sposobom działania i zmienić je w taki sposób, aby mieć więcej czasu dla swoich bliskich, a w pracy wykorzystywać czas bardziej efektywnie, czyli pracować szybciej i wkładać w pracę mniej wysiłku. Coaching to skuteczna pomoc przy wzmacnianiu równowagi praca-życie.

6. Gdy zdecydujesz, że chcesz być szczęśliwy

Myślenie pozytywne to nie tania ideologia i optymizm za wszelką cenę. To podjęcie świadomej decyzji, że nie chcę zmarnować swojego życia na ciągłe zamartwianie się i narzekanie. To wybór nadziei i wiary w to, że własną pracą można wiele osiągnąć. To życie radością na co dzień, a nie tylko od święta. To codzienna praca nad swoim sposobem myślenia i działania, dzięki której życie staje się coraz lepsze, szczęśliwsze i coraz bardziej sensowne.

7. Gdy chcesz być lepszy...

…w zarządzaniu projektami lub ludźmi, prowadzeniu własnej działalności gospodarczej i budowaniu swojej osobistej marki, zarządzaniu czasem, gdy chcesz być lepszym rodzicem lub partnerem/partnerką… ta lista jest tak długa, jak wiele jest różnych ról i zadań, których na co dzień się podejmujemy. Coaching jest dążeniem do osobistego mistrzostwa w dziedzinie, która jest dla Ciebie ważna.

8. Gdy brakuje Ci pewności siebie

Coaching jest wspaniałym doświadczeniem dla klientów, ponieważ pomaga im skoncentrować się na tym, co w nich mocne, piękne i dobre. Nie jest „szukaniem dziury w całym”, ale patrzeniem przez pryzmat zasobów. Dlatego też wzmacnia pewność siebie i podnosi samoocenę osób, które z niego korzystają. Tacy klienci odważniej realizują potem swoje marzenia, przestają bać się wystąpień przed publicznością i zyskują większą niezależność w stosunku do tego, co myślą o nich inni.

9. Gdy chcesz lepszych relacji z innymi

Coaching jest procesem nastawionym na realizację przez klienta konkretnego celu, ale czym byłoby spełnianie marzeń i planów bez bliskich i udanych relacji z ważnymi dla nas ludźmi? Dlatego też moi klienci bardzo często chcą pracować nad poprawą relacji z innymi. Praca nad relacjami często staje się celem na pojedynczą sesję lub nawet na cały proces coachingu. Najczęściej chodzi o relację ze współpracownikami czy przełożonymi, ale zdarza się także, że pracujemy nad poprawą relacji z kimś bliskim z rodziny czy z przyjacielem.

10. Gdy chcesz robić to, co kochasz

Sesje coachingu to czas poznawania siebie i odpowiadania samemu sobie na najważniejsze pytania. Co sprawia mi radość i mnie uszczęśliwia? Jakie są moje mocne strony? Co jest dla mnie w życiu najważniejsze? Jaka jest moja misja i mój życiowy cel? Kim jestem i kim chcę się stać? Szczera odpowiedź na tego typu pytania pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu marnowanego na tkwienie w rolach, które nie są dla nas, w pracy, która nas unieszczęśliwia i w życiu, które jak gdyby do nas nie należało.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, napisz do mnie

Maciej Pasowicz | Coaching