Przez bardzo długi czas psychologia najwięcej uwagi poświęcała różnego rodzaju zaburzeniom i deficytom. Jej praktyczna odsłona – psychoterapia – koncentruje się na zmniejszaniu ludzkiego cierpienia i pomocy tym, których dotknęły trudne doświadczenia. Jest to oczywiście niezwykle istotne, jednak pomijanie pozytywnej strony człowieka było wielką stratą. Na szczęście, w ostatnich latach możemy obserwować coraz większe zainteresowanie psychologii tym, co w nas piękne, szlachetne i mocne, naszą kreatywnością i zdolnością do pokonywania przeciwności losu oraz zdolnością do tworzenia wartościowych i głębokich relacji z innymi. Nareszcie psycholodzy odkrywają i doceniają wartość i adaptacyjne znaczenie pozytywnych emocji, w tym radości czy miłości. Dzięki temu dysponujemy dzisiaj wieloma metodami, które nie tyle pragną naprawić lub uzdrowić człowieka, co pomóc mu odkryć i wzmocnić wszystko to, co w nim dobre i piękne. Jedną z najważniejszych metod tego typu jest coaching.
W praktyce polega to na tym, że siadamy sobie razem przy herbacie lub kawie i rozmawiamy. Mówisz o celu, jaki chcesz osiągnąć, lub o problemie, z jakim się borykasz, i wspólnie zastanawiamy się nad sposobem dojścia do najlepszego możliwego rozwiązania. Możesz spodziewać się wielu dobrych i interesujących pytań z mojej strony (w tym takich, których jeszcze nikt nigdy Ci nie zadał), a wszystkie one mają Ci służyć, czyli rozwijać i przybliżać Cię do Twojego upragnionego celu. Korzystamy także z różnych narzędzi i modeli, intensywnie się zastanawiamy, planujemy, rysujemy, wyliczamy, ćwiczymy, wygłupiamy się i nieraz wybuchamy śmiechem. W czasie sesji lubię robić notatki, ponieważ moi klienci cieszą się, gdy na koniec dostają do ręki spisane najważniejsze pomysły i wnioski ze spotkania. W optymalnej dla klienta sytuacji coaching to pewien proces, a więc seria spotkań, ale umawiam się też na pojedyncze sesje coachingu. Wszystko zależy od Twoich potrzeb – one są dla mnie najważniejsze.
Kiedy już masz wyobrażenie, czym coaching jest, zastanówmy się jeszcze nad tym, kiedy warto z niego skorzystać. Poniżej znajduje się lista przykładowych sytuacji, w których warto przyjść na coaching, choć pamiętaj, że nie wyczerpuje ona wszystkich motywacji, z jakimi spotykam się u swoich klientów.
Jeśli masz przed sobą jakieś ważne wyzwanie, któremu chcesz sprostać, lub gdy chcesz osiągnąć jakiś ważny dla Ciebie cel – czy to w pracy czy w życiu prywatnym – warto wtedy skorzystać ze wsparcia coacha, który pomoże Ci ten cel dokładnie zdefiniować, zaplanować konkretne działania i jak najskuteczniej, krok po kroku je przeprowadzić.
Coaching to podjęcie świadomej odpowiedzialności za siebie, swoje życie i plany. Jest zaprojektowany z myślą o tych, którzy chcą realizować swoje marzenia zamiast nieustannie odkładać je na później. Jeśli nie chcesz, aby czas przepływał‚ Ci przez palce, skorzystaj z coachingu, który pomoże Ci stać się kowalem własnego losu.
Coaching może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które przechodzą różnego rodzaju kryzysy. Pomaga on uniknąć zatrzymania się w martwym punkcie kryzysu i rozwiązać go w sposób konstruktywny, dzięki czemu trudny moment życia okazuje się czasem intensywnej zmiany i wzrastania.
Każdy proces coachingu jest tak zaprojektowany, aby przeprowadzić klienta przez proces zmiany sposobu myślenia i przekonań, nawyków i przyzwyczajeń, sposobów i strategii działania, etc. Dlatego też coach często towarzyszy osobom, które świadomie wprowadzają lub przechodzą ważne zmiany w swoim życiu, np. chcą zmienić pracę, stają przed wyborem kierunku studiów, awansują w firmie, czy po prostu chcą zdrowiej się odżywiać i lepiej funkcjonować na co dzień. Coach pomoże Ci utrzymać motywację i nie wypaść z obranego przez Ciebie kursu.
Kwestia dobrego zarządzania czasem to popularny temat sesji coachingowych. Razem z coachem możesz przyjrzeć się swoim dotychczasowym sposobom działania i zmienić je w taki sposób, aby mieć więcej czasu dla swoich bliskich, a w pracy wykorzystywać czas bardziej efektywnie, czyli pracować szybciej i wkładać w pracę mniej wysiłku. Coaching to skuteczna pomoc przy wzmacnianiu równowagi praca-życie.
Myślenie pozytywne to nie tania ideologia i optymizm za wszelką cenę. To podjęcie świadomej decyzji, że nie chcę zmarnować swojego życia na ciągłe zamartwianie się i narzekanie. To wybór nadziei i wiary w to, że własną pracą można wiele osiągnąć. To życie radością na co dzień, a nie tylko od święta. To codzienna praca nad swoim sposobem myślenia i działania, dzięki której życie staje się coraz lepsze, szczęśliwsze i coraz bardziej sensowne.
…w zarządzaniu projektami lub ludźmi, prowadzeniu własnej działalności gospodarczej i budowaniu swojej osobistej marki, zarządzaniu czasem, gdy chcesz być lepszym rodzicem lub partnerem/partnerką… ta lista jest tak długa, jak wiele jest różnych ról i zadań, których na co dzień się podejmujemy. Coaching jest dążeniem do osobistego mistrzostwa w dziedzinie, która jest dla Ciebie ważna.
Coaching jest wspaniałym doświadczeniem dla klientów, ponieważ pomaga im skoncentrować się na tym, co w nich mocne, piękne i dobre. Nie jest „szukaniem dziury w całym”, ale patrzeniem przez pryzmat zasobów. Dlatego też wzmacnia pewność siebie i podnosi samoocenę osób, które z niego korzystają. Tacy klienci odważniej realizują potem swoje marzenia, przestają bać się wystąpień przed publicznością i zyskują większą niezależność w stosunku do tego, co myślą o nich inni.
Coaching jest procesem nastawionym na realizację przez klienta konkretnego celu, ale czym byłoby spełnianie marzeń i planów bez bliskich i udanych relacji z ważnymi dla nas ludźmi? Dlatego też moi klienci bardzo często chcą pracować nad poprawą relacji z innymi. Praca nad relacjami często staje się celem na pojedynczą sesję lub nawet na cały proces coachingu. Najczęściej chodzi o relację ze współpracownikami czy przełożonymi, ale zdarza się także, że pracujemy nad poprawą relacji z kimś bliskim z rodziny czy z przyjacielem.
Sesje coachingu to czas poznawania siebie i odpowiadania samemu sobie na najważniejsze pytania. Co sprawia mi radość i mnie uszczęśliwia? Jakie są moje mocne strony? Co jest dla mnie w życiu najważniejsze? Jaka jest moja misja i mój życiowy cel? Kim jestem i kim chcę się stać? Szczera odpowiedź na tego typu pytania pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu marnowanego na tkwienie w rolach, które nie są dla nas, w pracy, która nas unieszczęśliwia i w życiu, które jak gdyby do nas nie należało.